Bankructwo konsumenckie weszło w życie

Upadłość mogą ogłosić osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które stały się niewypłacalne na skutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności – wyjaśnia na swoich stronach internetowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przypomnijmy, że weszły właśnie nowe przepisy dotyczące instytucji upadłości konsumenckiej w Polsce.

Możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej (m.in. w Niemczech, Francji, Finlandii, Belgii, Irlandii, Hiszpanii, Luksemburgu czy Holandii). Teraz doczekaliśmy się jej także w Polsce. Ze względu na brak jednolitej, unijnej regulacji dotyczącej tego zagadnienia, rozwiązania przyjęte w poszczególnych krajach różnią się od siebie. Ich cechą wspólną jest sądowy tryb postępowania.

Upadłość mogą zatem teraz ogłosić osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które stały się niewypłacalne na skutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności – np. długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek czy niezawiniona utrata pracy. Upadłość ogłasza sąd, a polega ona na likwidacji majątku dłużnika w celu jego spieniężenia i spłaty zobowiązań finansowych. W przypadku, gdy do pokrycia zobowiązań niezbędna jest sprzedaż nieruchomości dłużnika, sąd wydzieli z tej kwoty sumę pozwalającą konsumentowi na wynajmowanie mieszkania przez rok. Konsument może ogłosić upadłość jeden raz w ciągu 10 lat.

[ad name=”Adsense_banner”]

Ustawa gwarantuje również ochronę praw wierzycieli. Jeżeli sprzedaż majątku nie wystarczy do spłacenia wszystkich wierzytelności sąd będzie, na wniosek dłużnika, orzekał o planie ich spłat w ciągu pięciu lat. Zakres spłat będzie zależeć m. in. od zarobków zadłużonej osoby, możliwości spłaty czy wysokości wierzytelności. Ponadto w tym czasie dłużnik nie będzie mógł zaciągać nowych pożyczek, kredytów czy robić zakupów na raty. Konsument będzie również musiał składać coroczne sprawozdania z wykonania planu spłat wierzycieli, o osiągniętych przychodach i nabytych składnikach majątkowych w roku poprzednim.

Ustalone przez sąd wierzytelności nie będą mogły ulec zmniejszeniu – dopuszczalne są jedynie modyfikacje planu spłaty w razie przejściowych kłopotów uniemożliwiających dłużnikowi spłatę. W takim wypadku sąd będzie mógł przedłużyć okres spłaty, ale nie dłużej niż o dwa lata. Zakres spłat będzie za to mógł ulec zwiększeniu – w razie poprawy sytuacji materialnej konsumenta, ale tylko gdy taka poprawa nie jest wynikiem zwiększenia jego wynagrodzenia lub dochodów z działalności zarobkowej.

UOKiK przypomina, że konsument, które chce skorzystać z możliwości ogłoszenia upadłości powinien pamiętać o następujących sprawach:

* złożenie wniosku – osoba, która chce ogłosić upadłość konsumencką powinna złożyć wniosek w sądzie rejonowym. Powinny się w nim znaleźć m.in. następujące informacje: imię i nazwisko dłużnika, miejsce zamieszkania, wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie. Opłata za złożenie wniosku wynosi 200 zł;

* ogłoszenie bankructwa jest publiczne – sąd, ogłaszając upadłość dłużnika, informuje o tym opinię publiczną przez: wywieszenie informacji w swoim budynku, a także zamieszczając ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej;

* następuje sprzedaż majątku bankruta – licytację majątku dłużnika przeprowadza syndyk – z uzyskanych w ten sposób pieniędzy spłaci zaciągnięte długi. Może się jednak okazać, że do spłaty wierzycieli niezbędna będzie sprzedaż mieszkania – wtedy sąd wydzieli odpowiednią kwotę, która pokryje koszty wynajmu odpowiedniego mieszkania przez rok. Resztę pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży przekaże wierzycielom;

* plan spłat – jeżeli kwota uzyskana z licytacji nie wystarcza na pokrycie wszystkich długów, sąd ustala plan ich spłaty – nie dłuższy jednak niż 5 lat. Sąd określa również kwotę długu, która zostanie umorzona wtedy, gdy dłużnik wykona cały plan spłat. Przez cały okres spłaty dłużnik składa sprawozdania z jego realizacji;

* kiedy następuje oddłużenie – dłużnik zostaje oczyszczony z długów po wykonaniu wszystkich zobowiązań.

Źródło: Dziennik Internautów oraz UOKiK

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradniki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Bankructwo konsumenckie weszło w życie

 1. ricu pisze:

  ok. a co w przypadku gdy prowadzę działalność i mam kredyty zarówno na siebie jako os fizyczną jak i na firmę, która też jest działalnością os. fizycznej jakie rozwiązanie tutaj zastosować.

 2. ewa pisze:

  a jeżeli mam długi ale nie mam mieszkania i nie posiadam żadnych nieruchomości to mogę ogłosić bankructwo i spłacać dalej raty na jakie mnie stać?

 3. tYNKA pisze:

  to jest dziwne! a co jeśli nie mam niczego oprócz długów? a to co zarabiam starcza mi właściwie tylko na przetrwanie …
  skąd ja mam wziąć te 200 na wniosek??
  chore!

 4. Boze_uchowaj pisze:

  nie dosc ze oglasza bankructwo co oznacza ze niema pieniedzy to chca jeszcze 200 zl na poczatek? Toz to jak te piramidy argentynskie, ale coz to jest Polska

 5. beti pisze:

  troche to smieszne ze ktos kto jest bankrutem ma jeszcze placic 200 zl za sam wniosek a co z reszta oplat?jesli sa jeszcze jakies?skoro jestes bankrutem to znaczy ze nie masz wystarczajaco pieniedzy a tu musisz placic wiecej.a co jesli mam swoje kredyty do splacenia i mam kilka wzietych na inne osoby fizyczne?jakie sa wtedy warunki splat?i tylko na 5 lat a jak moj dlug wynosi wiecej niz 30 tysiecy zl i zarabiam 1000zl jakie te warunki wtedy beda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *